Staff & Governors

Headmaster, Peter Jones, is supported in managing Littlegarth School by a Board of Governors, a Senior Management Team and experienced form teachers and specialised subject teachers, each qualified to meet the needs of the specified age ranges. Our team has helped to maintain Littlegarth as one of Essex and Suffolk’s leading independent schools.

Mr Jones is assisted by Deputy Heads Keith Dawes (Pastoral) and Helen Smith (Academic), and Head of EYFS, Maire-Claire Elmakahleh.

The Chair of Governors is Mr James Henderson who can be contacted via the school.

CHAIRMAN – Mr J Henderson, PHD, MA (Oxon)

BOARD  

Mr D Burden, CB CVO CBE

Ms C Clouston, MA (Hons), PGCE

Dr H Mahadevappa, MBBS, MRCPsych

Mr M McKaughan, BEd, Dip T, Dip TG

Mrs M McKenna, MA (Oxon), MBA, FCMA

Mrs M Oats, LLB (Hons)

Mr G Post, BA, AICAEW

Mrs D Stanton, Grad Dip Phys, MCSP, SOM, BAHT

Mrs WF Thompson, BEd (Hons), Cambridge

Click here to find out more about the Governing Body.

STAFF

MAIN SCHOOL

Headmaster – Mr Peter H Jones BEd (Hons)
Deputy Head Academic – Miss Helen Smith BA (Hons), QTS
Deputy Head Pastoral, Year VI Form Master, Head of Boys’ Games – Mr Keith Dawes BA (Hons), QTS
Head of EYFS,
Reception Form Mistress Mrs M-C Elmakahleh BA (Hons), QTS
Year VI Form Mistress,
Head of English Dr Glenda Hall Phd (Linguistics), MPhil, BA, MA (Philosophy), MA
(Classical Studies), PGCE
Year V Form Master, Head of Maths – Mr Nathan Crame BSc(Hons), PGCE
Year V Form Mistress, Head of MFL – Miss Niamh Ging MA (Leadership), BA (Hons), PGCE
Year IV Form Mistress, Head of PE & Girls’ Games – Mrs Sarah Atherton BEd (Hons)
Year IV Form Master, Head of Music – Mr Ashton Moore
Year III Form Master, Head of Computing – Mr Steven Thomas BA (Hons), PGCE
Year III Form Mistress – Mrs Elena Roberts BA (Hons), QTS
Year II Form Mistress – Miss Laura Warner BA (Hons), PGCE, Level 3 in Outdoor Education
Year II Form Master – Mr Matthew Halsey BSc (Hons), Primary PGCE (QTS) with Specialism in PE
Year ll Form Mistress – Mrs Louise Crocombe BSc (Hons), QTS
Year I Form Mistress – Mrs Jennifer Watson Cert Ed, LTCL, Level 3 in Outdoor Education
Year I Form Mistress – Mrs Alexandra Quayle BSc (Hons), PGCE
Reception Form Mistress – Miss Deborah Mansell BA (Hons) Primary Education, ITT
Head of Science – Mr Peter Adams BSc, PGCE
Head of Music – Mr Ashton Moore
Computing & Head of Geography – Mr Steven Pashby BMus, QTS (RCM)
Head of Art & Design Technology – Mrs Tara Williams BA (Hons), PGCE
Head of Learning Support – Mrs Katie Holt BA (QTS) Arts (Hons), PG Dyslexia & Literacy, PG Special Educational Needs
Geography, RE & PE – Mrs Zoe McBeth BA (Hons), QTS
Drama – Mrs Sally Fisher BA (Hons), PGCE, AISTD
French – Mrs Catherine Johns BA (Hons), PGCE

Early Years Foundation Stage
Head of EYFS – Mrs M-C Elmakahleh BA (Hons), QTS

Upper Nursery

Mrs Rachel Clark, BA in Early Years, Cache Diploma, FDA
Miss Holly McNamara, NVQ 2 Teaching Assistant
Miss Aimee Perry, NNEB Cache level 3
Mrs Jenny Watt, Diploma Pre-School Practice

Lower Nursery
Miss Linda Nice, NNEB
Mrs Ione Toleman, BA (Hons), Cache Level 3 Diploma

Early Years Practitioners 

Mrs Jan Carney Diploma, Pre-School Practice
Mrs Sarah Chapman, Cache Level 3 Diploma

TEACHING  ASSISTANTS  

Mrs Margaret Brooks, NVQ 2 Teaching Assistant
Mrs Lorraine Coombes, Level 3 Diploma in Specialist Support for Teaching and Learning in Schools
Mrs Naomi Henry
Mrs Claire Jones, Hornsby Diploma (Specific Learning Difficulties and Dyslexia)
Miss Kimberley Jones
Mrs Nikki Loizides, Level 3 Diploma in Specialist Support for Teaching and Learning in Schools
Mrs Beverly Marangou, NVQ 2 Teaching Assistant

LEARNING SUPPORT                    

Head of Learning Support – Mrs Katie Holt BA (QTS) Arts (Hons), PG Dyslexia & Literacy, PG Special Educational Needs
Miss Alison Chapman, BA (Hons), PGCE
Mrs Claire Jones, Hornsby Diploma (Specific Learning Difficulties and Dyslexia)
Mrs Pauline Stockwell, BA (Hons), OCR Level 5 Teaching Children with Specific Learning Difficulties

EYFS SENCO – Miss Helen Smith, BA (Hons), QTS

DEVELOPMENT DIRECTOR – Mr Robert Fidler

SPEECH & DRAMA
Mrs Tracey O’Donnell, BEd (Hons), Dip DramED (Peripatetic)
Sarah Suckling, LLAM, AISTD(Dip) (Peripatetic)

MUSIC DEPARTMENT                    

Head of Music – Mr Ashton Moore

Peripatetic Music Teachers
Piano, Voice – Ms Miranda Cook BA (Hons)
Trumpet – Mr Joel Cooper BMus (Hons)
Piano, Strings – Mr Greg Eaton BA Hons (Music)
Guitar – Mr Adrian Johnson BA (Hons)
Drums – Mr Steven Pashby BMus, QTS (RCM)
Piano, Voice – Ms Amy Secretan BMus (Hons), Dip ABRSM
Drums – Mr Steven Timms BA (Hons)
Piano – Mr Antony Watson BA Arts (Music)
Cello – Mrs Gabbie Watson (To follow)
Woodwind – Mrs Kathryn Urand BA Hons (Music)

BALLET – Mrs Tamsin Mann, ARAD, RAD RTS (Peripatetic)

ADMINISTRATION               

Headmaster’s Secretary and Registrar – Mrs Carolyne Morey
School Secretary – Mrs Penny Toleman
Bursar – Miss Jane Ward, MA (Cantab), FCCA, DChA
Bursar’s Assistant – Mrs Angela Galley, Mrs Caroline Saville
IT Manager & Data Protection Officer – Mr Daniel Fountain MBCS
Librarian – Mrs Sarah Jasinski
Site Management – Mr James Doherty, Mr Mark Crisell
Catering – Mr Mervyn Roberts (Manager), Mrs Louise Sage, Mrs Nicola Beckwith, Mrs Jackie Bugg, Mrs Joanne Burton, Mrs Denise Carter
Cleaners – Mrs Jane Asensio, Mrs Caroline Carter, Mrs Dawn Chapman, Mr Vernon Hearn
School Shop – Mrs Denise Sherriff, Mrs M Beattie